Οι υποψηφιότητες για τα Critics Choice Awards 2018!

©Critics Choice Awards

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα Critics Choice Awards 2018 (Βραβεία Κριτικών Κινηματογράφου) με το The Shape of Water να ηγείται με 14 συνολικά υποψηφιότητες ανάμεσα στις οποίες αυτές της Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερης Ηθοποιού για την Sally Hawkins, και καλύτερου Β’αντρικού για τον Richard Jenkins όπως και καλύτερης σκηνοθεσίας για τον Guillermo del Toro.
Αρκετά καλά πήγαν τα Dunkirk, Call Me By Your Name, Lady Bird, και το The Post που κέρδισαν από 8 υποψηφιότητες το κάθε ένα.

Μπορείτε να δείτε όλες τις υποψηφιότητες παρακάτω:

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ
The Big Sick
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Α’ΑΝΤΡΙΚΟΥ
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Α’ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Β’ΑΝΤΡΙΚΟΥ
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Β’ΓΥΝΑΙΚΕΊΟΥ 
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΝΕΑΡΟΣ/ΝΕΑΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΣΤ
Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΌΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele – Get Out

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ 
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread
Live by Night – Jess Gonchor, Nancy Haigh

ΚΑΛΥΤΕΡΟ EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΩΝ 
Renée April – Blade Runner 2049
Mark Bridges – Phantom Thread
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water

ΚΑΛΥΤΕΡΟ HAIR & MAKEUP
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape of Water
Wonde

ΚΑΛΥΤΕΡΑ VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΝΙΑ ΔΡΑΣΗΣ
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΔΡΑΣΗΣ
Benedict Cumberbatch – Doctor Strange
Matt Damon – Jason Bourne
Chris Evans – Captain America: Civil War
Andrew Garfield – Hacksaw Ridge
Ryan Reynolds – Deadpool

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΔΡΑΣΗΣ 
Gal Gadot – Batman v Superman: Dawn of Justice
Scarlett Johansson – Captain America: Civil War
Margot Robbie – Suicide Squad
Tilda Swinton – Doctor Strange

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΩΜΩΔΙΑ
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΩΜΩΔΙΑ
Steve Carell – Battle of the Sexes
James Franco – The Disaster Artist
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΩΜΩΔΙΑ
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ SCI-FI/ΤΡΟΜΟΥ 
Blade Runner 2049
Get Out
It
The Shape of Water

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ
Alexandre Desplat – The Shape of Water
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer – Dunkirk

 

Οι νικητές θα ανακοινωθούν στις 11 Ιανουαρίου του 2018