BAFTA 2017 : Οι υποψηφιότητες για τα Βρετανικά Oscar!

Δυο μέρες μετά την απονομή των Χρυσών Σφαιρών, η Βρετανική Ακαδημία κινηματογράφου έδωσε στην δημοσιότητα την λίστα με τις υποψηφιότητες για τα επερχόμενα βραβεία Bafta.

Τις υποψηφιότητες παρουσίασαν η Sophie Turner και ο Dominic Cooper. Αίσθηση προκάλεσε η υποψηφιότητα της Emily Blunt για το Girl on the Train στην κατηγορία καλύτερης ηθοποιού έναντι της Isabelle Huppert η οποία και ήταν νικήτρια των βραβείων των Ξένων Ανταποκριτών. Ηγέτης και πάλι αναδείχτηκε το La La Land με έντεκα υποψηφιότητες ενώ το Βρετανικό I, Daniel Blake, νικητής του Palme d’Or ακολουθεί.

Αναλυτικά:

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ

La La Land

Arrival

I, Daniel Blake

Manchester By the Sea

Moonlight

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Α’ΑΝΤΡΙΚΟΥ

Andrew Garfield Hacksaw Ridge

Casey Affleck Manchester by the Sea

Jake Gyllenhaal Nocturnal Animals

Ryan Gosling La La Land

Viggo Mortensen Captain Fantastic

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Α’ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ

Amy Adams Arrival

Emily Blunt The Girl on the Train

Emma Stone La La Land

Meryl Streep Florence Foster Jenkins

Natalie Portman Jackie

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Β’ΑΝΤΡΙΚΟΥ

Aaron Taylor-Johnson Nocturnal Animals

Dev Patel Lion

Hugh Grant Florence Foster Jenkins

Jeff Bridges Hell or High Water

Mahershala Ali Moonlight

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Β’ΓΥΝΑΙΚΕΊΟΥ

Hayley Squires I, Daniel Blake

Michelle Williams Manchester by the Sea

Naomie Harris Moonlight

Nicole Kidman Lion

Viola Davis Fences

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ

Dheepan –  Jacques Audiard, Pascal Caucheteux

Julieta  – Pedro Almodóvar

Mustang – Deniz Gamze Ergüven, Charles Gillibert

Son of Saul – László Nemes, Gábor Sipos

Toni Erdmann – Maren Ade, Janine Jackowski

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΡΕΤΑΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2017

American Honey – Andrea Arnold, Lars Knudsen, Pouya Shahbazian, Jay Van Hoy

Denial – Mick Jackson, Gary Foster, Russ Krasnoff, David Hare

Fantastic Beasts and Where to Find Them –  David Yates, J.K. Rowling, David Heyman, Steve Kloves, Lionel Wigram

I, Daniel Blake – Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty

Notes on Blindness – Peter Middleton, James Spinney, Mike Brett, Jo-Jo Ellison, Steve Jamison

Under the Shadow – Babak Anvari, Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ

ARRIVAL Denis Villeneuve

I, DANIEL BLAKE Ken Loach

LA LA LAND Damien Chazelle

MANCHESTER BY THE SEA Kenneth Lonergan

NOCTURNAL ANIMALS Tom Ford

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΌΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

HELL OR HIGH WATER Taylor Sheridan

I, DANIEL BLAKE Paul Laverty

LA LA LAND Damien Chazelle

MANCHESTER BY THE SEA Kenneth Lonergan

MOONLIGHT Barry Jenkins

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

ARRIVAL Eric Heisserer

HACKSAW RIDGE Robert Schenkkan, Andrew Knight

HIDDEN FIGURES Theodore Melfi, Allison Schroeder 

LION Luke Davies

NOCTURNAL ANIMALS Tom Ford

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ

Arrival Bradford Young

Hell or High Water Giles Nuttgens

La La Land Linus Sandgren

Lion Greig Fraser

Nocturnal Animals Seamus McGarvey

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ 

13th Ava DuVernay

THE BEATLES: EIGHT DAYS A WEEK- THE TOURING YEARS Ron Howard

THE EAGLE HUNTRESS Otto Bell, Stacey Reiss

NOTES ON BLINDNESS Peter Middleton, James Spinney

WEINER Josh Kriegman, Elyse Steinberg

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΣ ΒΡΕΤΑΝΟΣ ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ/ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ/ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ

The Girl With All the Gifts: Mike Carey (Writer), Camille Gatin (Producer) 

The Hard Stop: George Amponsah (Writer/Director/Producer), Dionne Walker (Writer/Producer) 

Notes on Blindness: Peter Middleton (Writer/Director/Producer), James Spinney (Writer/Director), Jo-Jo Ellison (Producer) 

The Pass: John Donnelly (Writer), Ben A. Williams (Director) 

Under the Shadow: Babak Anvari (Writer/Director), Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh (Producers)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΩΝ

Allied – Joanna Johnston
Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwood
Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle
Jackie– Madeline Fontaine
La La Land – Mary Zophres

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Doctor Strange – John Bush, Charles Wood

Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig, Anna Pinnock

Hail, Caesar! – Jess Gonchor, Nancy Haigh

La La Land – Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco

Nocturnal Animals – Shane Valentino, Meg Everist

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΑΖ

Arrival Joe Walker

Hacksaw Ridge John Gilbert

La La Land Tom Cross

Manchester By the Sea Jennifer Lame

Nocturnal Animals Joan Sobel

ΚΑΛΥΤΕΡΟ HAIR & MAKEUP

Doctor Strange – Jeremy Woodhead

Florence Foster Jenkins – J. Roy Helland, Daniel Phillips

Hacksaw Ridge – Shane Thomas

Nocturnal Animals – Donald Mowat, Yolanda Toussieng

Rogue One: A Star Wars Story – Nominees tbc

ΚΑΛΥΤΕΡΑ VISUAL EFFECTS

Arrival Louis Morin 

Doctor Strange Richard Bluff, Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner

Fantastic Beasts and Where to Find Them Tim Burke, Pablo Grillo, Christian Manz, David Watkins

The Jungle Book Robert Legato, Dan Lemmon, Andrew R. Jones, Adam Valdez

Rogue One: A Star Wars Story Neil Corbould, Hal Hickel, Mohen Leo, John Knoll, Nigel Sumner

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

FINDING DORY Andrew Stanton

KUBO AND THE TWO STRINGS Travis Knight

MOANA Ron Clements, John Musker

ZOOTROPOLIS Byron Howard, Rich Moore

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ

ARRIVAL Claude La Haye, Bernard Gariépy Strobl, Sylvain Bellemare
DEEPWATER HORIZON Mike Prestwood Smith, Dror Mohar, Wylie Stateman, David Wyman
FANTASTIC BEASTS AND WHERE TO FIND THEM Niv Adiri, Glenn Freemantle, Simon Hayes, Andy Nelson, Ian Tapp
HACKSAW RIDGE Peter Grace, Robert Mackenzie, Kevin O’Connell, Andy Wright
LA LA LAND Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Steve A. Morrow, Andy Nelson

 

Η τελετή θα πραγματοποιηθεί στις 12 Φεβρουαρίου στο Royal Albert Hall του Λονδίνου.