BAFTA 2018 : Οι νικητές!!

Στην τελετή που πραγματοποιήθηκε χθες στο  Royal Albert Hall του Λονδίνου, δόθηκαν τα βρετανικά βραβεία BAFTA, χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις. Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε το Three Billboards Outside Ebbing, Missouri αποσπώντας συνολικά τέσσερα βραβεία ανάμεσα τους και αυτό της καλύτερης ταινίας, καλύτερου πρωτότυπου σεναρίου για τον Martin McDonagh αλλά και καλύτερης ηθοποιού για την Frances McDormand χρίζοντας την φαβορί για τα βραβεία της Ακαδημίας. Στην λίστα τον φαβορί κατατάσσονται και ο Guillermo Del Toro που κέρδισε και πάλι το βραβείο σκηνοθεσίας ενώ η ταινία του The Shape of Water απέσπασε συνολικά τρία βραβεία. Ο Gary Oldman επίσης κέρδισε το βραβείο του πρώτου αντρικού ρόλου, κατοχυρώνοντας το προβάδισμα του σε σχέση με τους άλλους υποψηφίους. Απο δύο βραβεία απέσπασαν τα Blade Runner 2049 and Darkest Hour.

Αναλυτικά:

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape Of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Α’ΑΝΤΡΙΚΟΥ

  • Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya – Get Out
  • Gary Oldman – Darkest Hour
  • Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
  • Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Α’ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ

  • Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liverpool
  • Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie – I, Tonya
  • Sally Hawkins – The Shape Of Water
  • Saoirse Ronan – Lady Bird

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Β’ΑΝΤΡΙΚΟΥ

  • Christopher Plummer – All The Money In The World
  • Hugh Grant – Paddington 2
  • Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Willem Dafoe – The Florida Project
  • Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΘΟΠΟΙΟΣ Β’ΓΥΝΑΙΚΕΊΟΥ

  • Allison Janney – I, Tonya
  • Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
  • Laurie Metcalf – Lady Bird
  • Lesley Manville – Phantom Thread
  • Octavia Spencer – The Shape Of Water

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ

  • Elle
  • First They Killed My Father
  • The Handmaiden
  • Loveless
  • The Salesman

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΡΕΤΑΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2017

  • Darkest Hour
  • The Death of Stalin
  • God’s Own Country
  • Lady Macbeth
  • Paddington 2
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ

  • Blade Runner 2049 – Denis Villeneuve
  • Call Me By Your Name – Luca Guadagnino
  • Dunkirk – Christopher Nolan
  • The Shape Of Water – Guillermo Del Toro
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΌΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

  • Get Out
  • I, Tonya
  • Lady Bird
  • The Shape Of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

  • Call Me By Your Name
  • The Death Of Stalin
  • Film Stars Don’t Die In Liverpool
  • Molly’s Game
  • Paddington 2

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ

  • Blade Runner 2049 – Roger Deakins
  • Darkest Hour – Bruno Delbonnel
  • Dunkirk – Hoyte van Hoytema
  • The Shape of Water – Dan Laustsen
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Ben Davis

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ 

  • City Of Ghosts
  • I Am Not Your Negro
  • Icarus
  • An Inconvenient Sequel
  • Jane

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΣ ΒΡΕΤΑΝΟΣ ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ/ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ/ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ

  • The Ghoul
  • I am Not A Witch
  • Jawbone
  • Kingdom Of Us
  • Lady Macbeth

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΩΝ

  • Beauty And The Beast – Jacqueline Durran
  • Darkest Hour – Jacqueline Durran
  • I, Tonya – Jennifer Johnson
  • Phantom Thread – Mark Bridges
  • The Shape Of Water – Luis Sequeira

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

  • Beauty And The Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
  • Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
  • The Shape Of Water – Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vie

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΑΖ

  • Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss
  • Blade Runner 2049 – Joe Walker
  • Dunkirk – Lee Smith
  • The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

ΚΑΛΥΤΕΡΟ HAIR & MAKEUP

  • Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
  • Darkest Hour – David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
  • I, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
  • Victoria & Abdul – Daniel Phillips
  • Wonder – Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten

ΚΑΛΥΤΕΡΑ VISUAL EFFECTS

  • Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
  • Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
  • The Shape Of Water – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
  • Star Wars: The Last Jedi – Nominees TBC
  • War For The Planet Of The Apes – Nominees TBC

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

  • Coco
  • Loving Vincent
  • My Life As A Courgette

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ

  • Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
  • Darkest Hour – Dario Marianelli
  • Dunkirk – Hans Zimmer
  • Phantom Thread – Jonny Greenwood
  • The Shape Of Water – Alexandre Desplat

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ